Bőrtáska, Birkenstock, standard folyamatok

A kép forrása: www.vecteezy.com

A hétvégén furcsa mérföldkövet értem el, megvettem életem első Birkenstock papucsát. Ronda. Tényleg nagyon ronda, megnéztem, minden színben az, de az anatómiai kialakítása miatt tudok benne járni, nem fáj, ami a normál szandálokban fáj.

Régen, még az esabos időkben sok kolléganőm volt, és közösen megfigyeltük a női egyedfejlődés első két mérföldkövét. Az első az első bőrtáska beszerzése. Az ember lánya már elég ideje dolgozik, van saját keresete, hogy megvegye, és már nem célja, hogy minden évben a legújabb divatnak feleljen meg. Jó lesz az vagy tíz évig is… Ezen a fiatalok eleinte mosolyogtak, aztán a futár csak meghozta az első táskákat mindenkinek.

A második ilyen pontnak az anatómiai papucs beszerzését azonosítottuk, amikor már nem akarunk mindenáron szépen és csinosak lenni, néha pont elég jó, ha valami kényelmes. Ezt úgy negyven körülre lőttük be, és úgy néz ki, szépen hoztam a sztereotípiát 😅

A mérföldköveken való elmélkedés során eszembe jutott egy érdekes párhuzam. Néhány hete az egyik munkám során javasoltam a csapatot vezetőnek, hogy szükség lenne egy standard folyamatra az adott feladat kapcsán, mire végighallgattam egy kísértetiesen ismerős monológot, szintén ismerős érvrendszerrel.

„Ha megbeszéljük, mindenki tudja, mi a feladat, tiszta időpocséklás leírni. Ha gondolod, csináld, teljesen felesleges, de a meó legalább boldog lesz.”

Pont ugyanezeket mondtam pár éve, pont ugyanarról, csak angolul, egy amerikai kollégának. Sőt, még az adott feladat is pont ugyanaz volt, az új cikkszámok létrehozása, ahol anno megtört az ellenállásom, mert a hócipőm tele volt a félkész cikkek hajkurászásával a különböző osztályok között, akiknek együtt kellett volna dolgoznia, hogy a cikk minden rendszerbe rendben bekerüljön.

Lehet, hogy az a pont, amikor megtörik a standard folyamatoknak való ellenállás, az a pont a szervezeti fejlődés bőrtáskája, mert onnantól egészen másként lehet a felmerülő problémákat átgondolni, az összes tűzoltás és tevékenység újragondolható ás átszervezhető. Az egy egészen új világ, tele új lehetőségekkel.

Viszont nem találtam még meg a második mérföldkő analógiáját. Van még olyan, minden szervezetben megjelenő, tetten érhető pont, ami ilyen drasztikus változást tud még hozni a lehetőségek terén?

Picture of Kovács Kati

Kovács Kati

Termelő szervezeteknek segítek abban, hogy maximalizálják a bennük rejlő potenciált, és kialakítsák az örömteli, stresszmentes működést.

További cikkek

Potenciál Podcast 3.

Miért kell változnunk és változtatnunk szervezetként? Mik azok a külső és belső tényezők, amik változásra késztetnek, és milyen jelekre érdemes figyelni? Kaotikus működés, a kollégák

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 2.

Megérkezett a podcast sorozatunk következő része. Mai témáink: Hogyan jelenik meg a szervezetfejlesztésre vonatkozó igény? Hogyan állhatunk a felmerülő problémákhoz? Lehet-e elkerülni a folyamatos tűzoltást?

Tovább olvasom »

Lean a gardróbban

A múlt hétvégén takarításhoz egy stílusokról szóló podcastot választottam, amiben elhangzott egy elég szerencsétlen okfejtés arról, hogy a stílus nem feltétlenül designer darabok beszerzését jelenti,

Tovább olvasom »

Mivel alapozhatom meg a változást?

A hétvégén rendezte a BENT Balaton Női Vállalkozói Egyesület EMPOWERHER című üzleti konferenciáját, ahol egy nagyon jó kerekasztalbeszélgetésben vehettem részt Markovits Dóra (interim.hu) vezetésével. Dóra

Tovább olvasom »