Az eltűnt idő nyomában VI. – Amikor már a lehetőségekre is tervezetten készülünk….

www.vecteezy.com

A beruházások kapcsán is véghez vittünk egy, az előző posztomban leírtakhoz hasonló folyamatfejlesztést, itt az volt a cél, hogy a rendelkezésre álló vagy váratlanul felbukkanó beruházási keretet mindig ki tudjuk maximálisan használni.

Az első időkben eléggé szervezetlenül mentek a dolgok, szeptemberben összeültünk, brainstormingoltunk, mit is kellene beletervezni a jövő éves költségvetésbe, és hasra ütöttünk, hogy ez körülbelül mennyi lehet. A költségvetést novemberben véglegesítettük, és teljes erőbedobással elkezdtünk dolgozni a jóváhagyott projekteken. Általában hamar kiderült, hogy vagy többe kerülnek, mint amit saccoltunk, vagy a műszaki tartalom és az árajánlat kidolgozás elhúzódott addig, míg kimerült a nemzetközi közös keret, és jóváhagyás ide vagy oda, nem tudtuk megvalósítani, amit szerettünk volna. Vagy ami még tovább fokozta a zavart, úgy október táján kaptunk volna lehetőséget még beruházásra, de csak olyanra, ami az év végéig megvalósítható, és ötletünk sem volt, mit lehetne, nem, hogy megvalósítsuk.  

Az ÜZEM épülete és a technológia megért már pár évtizedet, így egyszerűen nem szalaszthattunk el egyetlen lehetőséget sem a fejlesztésre, szóval átrendeztük a folyamatot. Összeszedtük a következő 3 évben esedékes beruházásokat, és besoroltuk őket fontosság/ sürgősség szerint. Májusban megbeszéltük, hogy a lista első tizenhat helyezettjét fogjuk betenni a költségvetési tervbe, és mivel szokás szerint várhatóan csak az első nyolcra lesz keret, a kollégák ezeket elkezdték kidolgozni, az ajánlatokat bekérni. Szeptemberben már a konkrét adatok kerültek a költségvetésbe, (legalábbis a reálisan megvalósuló projekteknél :-)), novemberben már előkészített szerződések várták a költségvetés jóváhagyását, januárban pedig megkezdődött a megvalósítás.

A stratégia az volt, hogy megkötött szerződést, megrendelt, leszállított cikket már nem lehet visszacsinálni, így ezek a beruházások már biztosak, bárhogy is változik az aktuális beruházási politika cégcsoport szinten. Amikor a projektek befejeződtek, a listán következőkkel kezdtünk foglalkozni, ügyelve arra, hogy ha váratlan forrás bukkan fel, mindig legyen kész, beadható projektterv. Egyúttal így a mérnöki erőforrások sem bizonyos hónapokban terhelődtek túl, hanem megoszlott a munka, nem kellett kapkodni, ment végig a folyamat évről évre, nyugodt tempóban. Mindig volt, ami épp megvalósult, ami beadható volt, és amit csak két év múlvára terveztünk.

Ez már emelt szint, hiszen nem csak a napi dolgaink futnak le rendezetten, hanem a lehetőségek kiaknázására is tervezetten készülünk, van időnk már előre is gondolkodni, a jövővel foglalkozni.

Ennek a sorozatnak az volt a célja, hogy az időn, egészen pontosan az elvesztegetett időn keresztül mutassa meg, hogyan lehet egy szervezetet átformálni, átláthatóvá, rendezetté tenni, és a stresszt és a munkával töltött időt jelentősen csökkenteni. Azért az időt választottam kiindulásnak, mert az fáj igazán, nekem is az fájt, azért kezdtem bele ebbe a sziszifuszi, kitartást és tanulást igénylő folyamatba anno, amiből rengeteget tanultam.

Remélem, tudtam hasznosat adni azoknak, akik hasonló cipőben járnak, és szívesen segítek azoknak, akik szeretnék hasonló módon átgondolni, hogyan tehetnék egyszerűbbé a napjaikat.

Picture of Kovács Kati

Kovács Kati

Termelő szervezeteknek segítek abban, hogy maximalizálják a bennük rejlő potenciált, és kialakítsák az örömteli, stresszmentes működést.

További cikkek

Potenciál Podcast 14.

Toborzás, kiválasztás Ha azt már eldöntöttük, szükségünk van valakire, nem árt végiggondolni, hogy egészen pontosan kire. Nem csak a végzettsége, a tapasztalata számít, hanem az

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 13.

Együttműködés a fiatalokkal A pályakezdőként, gyakornokként érkező fiatalok beillesztése egy szervezetbe nem mindig egyszerű. Meg kell tanulniuk, hogyan működik a munka világa, mi a különbség

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 12.

Ha túl sok a feladat, és szükséges felvenni valakit, érdemes mérlegelni: Ebben az adásban megnézzük, milyen belső és külső alternatívák választhatunk.

Tovább olvasom »

Lean a gardróbban

A múlt hétvégén takarításhoz egy stílusokról szóló podcastot választottam, amiben elhangzott egy elég szerencsétlen okfejtés arról, hogy a stílus nem feltétlenül designer darabok beszerzését jelenti,

Tovább olvasom »

Mivel alapozhatom meg a változást?

A hétvégén rendezte a BENT Balaton Női Vállalkozói Egyesület EMPOWERHER című üzleti konferenciáját, ahol egy nagyon jó kerekasztalbeszélgetésben vehettem részt Markovits Dóra (interim.hu) vezetésével. Dóra

Tovább olvasom »