Elköteleződtünk a minőség mellett?

Szerintem mindenféle termelésre igaz, hogy jó minőséget akarunk gyártani olcsón, maximum a jó minőség és az olcsó definíciója változik. A két törekvés külön-külön teljesen kezelhető, az is megvan, hogy a minőségnek van költsége, amit beépítünk a termék árába, de van olyan helyzet, amikor egy-egy minőségi kérdés dilemmát okoz. 

Tegyük fel, hogy prémium márkás terméket gyártunk, és ezt sulykoljuk nap, mint nap a dolgozókba, a csapból is ez folyik, hogy a túlélés záloga a minőség. 

Ha a csomagolóból jön az információ, hogy a tesztelésre félretett vákuumcsomagolások másnapra visszaeresztettek, azaz valahol valami mini lyuk van rajtuk, akkor nem kérdés, hogy 25 raklapnyi árut visszabontunk, megy a kukában az összes csomagolóanyag, és újra átfut az egész a csomagolósoron, természetesen miután végigellenőriztük, mi szúrhatta meg a tasakokat, meg az áru minőségét. 

De mi van akkor, ha a külső csomagolásra véletlenül rossz adagszámot nyomtattunk? Felülragasszuk? Kicsomagoljuk? Hagyjuk kimenni? 

  • Ha kimenni hagyjuk, tuti reklamáció lesz belőle, megkérdőjeleződik a folyamat stabilitása és a minőség. Ezt nem szabad. 
  • Átragasszuk? Hiszen úgyis a belső csomagolásból szedik ki konkrétan az anyagot, fel se tűnne… Meg az anyagnak semmi baja. De a címke nem pontosan fedi a nyomtatást, mi van, ha valaki mégis megtalálja? Megint ott vagyunk, hogy prémium terméknél nem játék a minőség. De olyan kicsi a kockázat…
  • Újra csomagoljuk? Mennyibe fog ez kerülni???Megéri a kockázattal szemben?

Ez az a pont, amikor kiderül, mennyire vagyunk elkötelezettek a minőség mellett. És ami talán eszünkbe sem jut, van itt még egy aspektus: a hitelesség kérdése az üzemen belül. 

Ha tudjuk, hogy gond van, még ha egy ilyen „jelentéktelen” is, de elengedjük vagy valami sunyi módon el igyekszünk kendőzni, azzal is üzenünk, mégpedig azoknak, akiknek a fejében a minőségtudatosságot el akarjuk ültetni. Mit gondol az a dolgozó, aki tegnap meghallgatta a 48. kiselőadást az ISO 9001-ről, majd felrakja a teherautóra az átcímkézett dobozokat? Hogy fog dönteni, amikor legközelebb kérdéses helyzettel találkozik? Jó lesz még az, és félrenéz, vagy szól, hogy hozzáértő nézze meg? 

És akkor ez még egy relatív egyszerű eset, szemben a nehezen megfogható termékproblémákkal. De az elv ugyanaz: ha tényleg elköteleződünk a minőség mellett, nem lehet ez kérdés akkor sem, ha pénzbe kerül. Nincs mese, do, what You say You do…

Picture of Kovács Kati

Kovács Kati

Termelő szervezeteknek segítek abban, hogy maximalizálják a bennük rejlő potenciált, és kialakítsák az örömteli, stresszmentes működést.

További cikkek

Potenciál Podcast 9.

A pénzügyre vagy könyvelésre sajnos a hétköznapokban eléggé mostohagyerekként tekintünk, minden számlát időben be kell küldeni, az adóval is csak a gond van, és nem

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 8.

Fejlődés, növekedés, javulás akkor van, ha van cél, ha tudjuk, hová tartunk. Az egyéni vagy vállalkozási célt sokféleképpen ki lehet dolgozni, de van néhány fő

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 7.

Ha meghalljuk, hogy ISO audit lesz, általában a felesleges papírtologatás jut először az eszünkbe, mert a nagyon sok helyen tényleg így működik a gyakorlat. De

Tovább olvasom »

Lean a gardróbban

A múlt hétvégén takarításhoz egy stílusokról szóló podcastot választottam, amiben elhangzott egy elég szerencsétlen okfejtés arról, hogy a stílus nem feltétlenül designer darabok beszerzését jelenti,

Tovább olvasom »

Mivel alapozhatom meg a változást?

A hétvégén rendezte a BENT Balaton Női Vállalkozói Egyesület EMPOWERHER című üzleti konferenciáját, ahol egy nagyon jó kerekasztalbeszélgetésben vehettem részt Markovits Dóra (interim.hu) vezetésével. Dóra

Tovább olvasom »