Húznom kell magammal őket…

A kép forrása: www.vecteezy.com

„Látod, ez jó, amit mondasz, erre nem is gondoltam, hogy nem elég, ha én fejlődök, látok dolgokat, meg megyek előre, hanem húznom kell magammal őket is.”

A bevonás, mint varázsszó gyakran előfordul, amikor szervezetfejlesztésről beszélünk, de jellemzően csak a vezetők, vagy jobb esetben az irodai dolgozók szintjéig jutunk el, az üzemi dolgozók elérése és valós bevonása ritkábban kerül fókuszba, pedig sok esetben sokkal többet tudnak a termelési folyamatokról, mint vezetői szinten valaha is fogunk, így a fejlesztési lehetőségekre is sok ötletük lehet. 

Ha be akarjuk vonni őket, meg kell találni a megfelelő nyelvet és megfelelő üzenetet. Mondjuk, ha az a cél, hogy csökkentsük a termelési költségeket, és ezt nem mindenképpen létszámleépítéssel akarjuk megoldani, hanem a működési költségekre koncentrálnánk, akkor érdemes minden egyes területtel külön elbeszélgetni, mit tehetnek ők érte, és ez miért jó nekik. 

„Az áru előállításához van anyagköltség, munkabér, változó költségek és fix költségek. Jövőre béremelést szeretnétek, tehát a munkabér tételt növelni kellene, de ahhoz, hogy ne emelkedjen a termelési költség, és el tudjuk adni, amit megtermeltünk, a másik hármat meg csökkentenünk kéne. 

  • Nézzük sorban, van ötlet, mivel lehet csökkenteni az anyagköltséget? Kevesebb legyen a beállítási és gyártási selejt meg dolgozzuk vissza, amit rontottunk. Azaz, ha a Te munkád nézzük például, ha észreveszed, hogy nem központos az anyag, azonnal leállsz, és nem engeded tovább a gyártást, mert minden percben termelsz x forint értékű selejtet. 
  • Mivel lehet csökkenteni a változóköltséget? Ebben van a villany meg a szerszámok költsége. Ha a kemence fel van fűtve, áramot fogyaszt, de nem mindegy, mennyi anyag van benne. Az lenne a cél, hogy folyamatosan menjen rajta át az anyag, ne legyen olyan, hogy csak fűt, de nincs benne métereken semmi. Ehhez csökkenteni kellene a bemenő oldalon az állásidőt. Van ötleted? 
  • Mi hat a fix költségre? Itt van a fűtés, a világítás meg a karbantartás… Lehet nem kellene nyitva hagyni fél órát a nagy ajtókat fűtésszezonban, ha csak egy raklapnyi cuccért megyünk ki…

DE A KARBANTARTÁS KELL, azon nem lehet csökkenteni, sőt, növelni kellene!!

  • Részben egyetértünk. A karbantartás kell, de ami pénz van rá, azt a gépek javítására kellene költeni, értelmesen. Nem olyan dolgokra, amik elkerülhetőek lettek volna. 

Mint például, amikor targoncával elvisszük a polclábat? 

  • Például. Vagy ha nem szóltok időben, hogy valami cöccög a gépen, és nem csak egy kis izét kell cserélni, hanem a fél gépsort. 

Valahol mindenki munkája hat a költségekre. Ha elmagyaráztam részletesen, már nem érv, hogy nem tudja, mi a feladat…

Picture of Kovács Kati

Kovács Kati

Termelő szervezeteknek segítek abban, hogy maximalizálják a bennük rejlő potenciált, és kialakítsák az örömteli, stresszmentes működést.

További cikkek

Potenciál Podcast 9.

A pénzügyre vagy könyvelésre sajnos a hétköznapokban eléggé mostohagyerekként tekintünk, minden számlát időben be kell küldeni, az adóval is csak a gond van, és nem

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 8.

Fejlődés, növekedés, javulás akkor van, ha van cél, ha tudjuk, hová tartunk. Az egyéni vagy vállalkozási célt sokféleképpen ki lehet dolgozni, de van néhány fő

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 7.

Ha meghalljuk, hogy ISO audit lesz, általában a felesleges papírtologatás jut először az eszünkbe, mert a nagyon sok helyen tényleg így működik a gyakorlat. De

Tovább olvasom »

Lean a gardróbban

A múlt hétvégén takarításhoz egy stílusokról szóló podcastot választottam, amiben elhangzott egy elég szerencsétlen okfejtés arról, hogy a stílus nem feltétlenül designer darabok beszerzését jelenti,

Tovább olvasom »

Mivel alapozhatom meg a változást?

A hétvégén rendezte a BENT Balaton Női Vállalkozói Egyesület EMPOWERHER című üzleti konferenciáját, ahol egy nagyon jó kerekasztalbeszélgetésben vehettem részt Markovits Dóra (interim.hu) vezetésével. Dóra

Tovább olvasom »