Nem teszed le…

A kép forrása: www.vecteezy.com

… még nyolcat, még négyet, még kettőt… Megtart… Magasabbra…Na most van vége!

Tizennyolc éves koromig a sport és a mozgás teljesen ismeretlen terület volt, azóta viszont mindig mozgok valamit. A legjobb formám a COVID alatt értem el, de akkor elvégeztem egy Yin jóga tanfolyamot online, amit nagyon nem kellett volna hiperhajlékony izületekkel. Sérülések, mindenféle nyűgök és problémák sora miatt azóta hullámzik a lelkesedésem és a teljesítményem. Mivel axióma a fejemben, hogy mozogni KELL, nem adom fel, ha több nem megy, legalább pár percet beleteszek, hogy maga a szokás ne kopjon ki, és ha kell kéthetente kezdem újra.

És amikor újrakezdem, valahogy mindig visszatérek Rubint Réka ezeréves Add önmagad programjához. Mert rövid, mert erős, és mert aki már bármit nézett tőle, tudja, hogy az orgánuma miatt nem lehet nem követni, egyszerűen bekúszik az agyba, és nem hagy fókuszt veszteni.

Pénteken is előkerült a videó, küzdöttem az egykilós súlyzóval, és közben a folyamatos „Nem teszed le” összeért egy délutáni beszélgetéssel.

Érdekes kérdéseket kaptam a változással kapcsolatban: Hogyan lehet valakire hatni, amikor 15-20-30 éve ugyanúgy gondolkodik, cselekszik, végzi a dolgát? És volt-e olyan, amit nem tudtam megváltoztatni?

Az első kérdésre relatív egyszerű volt a válasz: szerintem két út létezik, vagy az intellektuson keresztül, a beszélgetések, a közös munka során elérni a megértést, az AHA élményeket, mert ha ez megvan, már nem tudnak visszatérni a régi mintához, vagy ha ez az út valamiért nem járható, akkor pedig végtelen számú, következetes ismétléssel, az értékek, célok, elvárások folyamatos, konzisztens közvetítésével. Mindkettő teljes elkötelezettséget kíván a vezetőtől, hogy minden helyzetben reagáljon, és ugyanúgy reagáljon, kérjen, korrigáljon, beszéljen át, próbáljon megértést elérni.

Akármelyiket választjuk, a változás ritkán gyors, inkább sok kis AHA élmény van, mint egy-egy világrengető, és az ismétléses módszer pedig szó szerint lépésről lépésre, gondolatról gondolatra képes átírni egy szervezet működését, ami néha években mérhető folyamat.

A második kérdés viszont már fogósabb. Ha az a kérdés, volt-e, AKIT nem tudtam megváltoztatni, akkor igen, volt. Alapból abból indulok ki, hogy aki szakmailag, emberileg értékes, azt meg kell próbálni bevonni, megtartani, és „csak” a problémát próbáljuk kezelni.  Ha nem használ egyik fenti eszköz sem, még mindig lehet külső szakembert, coachot, teamcoachot keresni. És ha velük sem megy, változás akkor is történik, aki nem tud változni, és idomulni a szervezet új normáihoz, együtt fejlődni vele, elhagyja a csapatot. Ez új helyzet, lehetőség egy új működésre.

És itt jön be Réka, meg a mantra meg a fókusz… Minden nem jól működő folyamat, helyzet, szervezet változtatható, a kulcs csupán az, hogy nem teszed le a súlyt, hanem beleteszel még nyolcat, még négyet, még kettőt, és még akkor is megtartod, ha már a pokolba kívánnád az egészet, mert a végeredmény megéri, és mert tényleg akarod. Szerintem bírod még 😉

Picture of Kovács Kati

Kovács Kati

Termelő szervezeteknek segítek abban, hogy maximalizálják a bennük rejlő potenciált, és kialakítsák az örömteli, stresszmentes működést.

További cikkek

Potenciál Podcast 4.

Sokszor olvastam újra Robert Maurer: Kaizen- Változz félelem nélkül című könyvét, ami az általam ismert legjobb könyv a kaizen filozófia megértéséhez, és annak gyakorlati alkalmazásához

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 3.

Miért kell változnunk és változtatnunk szervezetként? Mik azok a külső és belső tényezők, amik változásra késztetnek, és milyen jelekre érdemes figyelni? Kaotikus működés, a kollégák

Tovább olvasom »

Potenciál Podcast 2.

Megérkezett a podcast sorozatunk következő része. Mai témáink: Hogyan jelenik meg a szervezetfejlesztésre vonatkozó igény? Hogyan állhatunk a felmerülő problémákhoz? Lehet-e elkerülni a folyamatos tűzoltást?

Tovább olvasom »

Lean a gardróbban

A múlt hétvégén takarításhoz egy stílusokról szóló podcastot választottam, amiben elhangzott egy elég szerencsétlen okfejtés arról, hogy a stílus nem feltétlenül designer darabok beszerzését jelenti,

Tovább olvasom »

Mivel alapozhatom meg a változást?

A hétvégén rendezte a BENT Balaton Női Vállalkozói Egyesület EMPOWERHER című üzleti konferenciáját, ahol egy nagyon jó kerekasztalbeszélgetésben vehettem részt Markovits Dóra (interim.hu) vezetésével. Dóra

Tovább olvasom »